12/14/2022

Klocki, świetny prezent dla dziecka w każdym wieku

Klocki są uniwersalną zabawką, która ucieszy zarówno dziewczynkę, jak i chłopca. Ich układanie daje wiele frajdy i zajmuje na wiele godzin. Oprócz tego rozwija kreatywność, logiczne myślenie, zdolności manualne, stymuluje koordynację wzrokowo-ruchową oraz uczy cierpliwości i precyzyjności. Wszystkich zalet nie sposób wyliczyć. Jedno jest pewne, to świetny prezent dla dziecka w każdym wieku. Jakie są rodzaje klocków i czym kierować się przy ich wyborze? Tego dowiecie się w dalszej części wpisu. Zapraszam.

Klocki na prezent
Podczas zakupu klocków należy dobrać je do wieku oraz możliwości dziecka. Ważne jest też, z jakiego materiału są wykonane i czy są bezpieczne. Do wyboru mamy klocki plastikowe, silikonowe, drewniane i metalowe. Ta ponadczasowa zabawka ma też różne przeznaczenie. Wyróżniamy klocki konstrukcyjne, które są najbardziej powszechne. Z nich można tworzyć przeróżne budowle, od prostej wieży po skomplikowane statki czy aglomeracje. Od kilku lat dostępne na rynku są też klocki magnetyczne. Zostały wyposażone w małe magnesy, dzięki którym można łączyć poszczególne elementy. Trzecim rodzajem są klocki edukacyjne o różnych formach, które mają za zadanie przez zabawę uczyć i rozwijać zdolności manualne. Do tej grupy zaliczymy klocki przyssawki, słomki czy piksele.

Klocki na prezent

Jak już wspomniałam, wybierając klocki dla dziecka, należy dobrać je do wieku. Dla kilkumiesięcznego bobasa odpowiednie będą duże, bezpieczne, lekkie i kolorowe. Na tym etapie najlepiej wybrać sylikonowe klocki, które są miękkie, można je gryźć, ściskać a uderzenie nimi nie wywoła bólu. Dla starszego malca, który już siedzi, można kupić plastikowe i drewniane klocki. W tym wieku zabawy często polegają na przekładaniu, dobieraniu, segregowaniu klocków, powstają też pierwsze wieże czy proste domki a ich burzenie sprawia wiele radości. Dla dzieci powyżej pierwszego roku życia polecam klocki Duplo. Duże, kolorowe, bezpieczne, dostępne w różnych zestawach tematycznych. Moi chłopcy je uwielbiali.

Klocki na prezent

Dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym możemy podarować klocki edukacyjne, magnetyczne oraz konstrukcyjne wieloelementowe. W tym okresie pociecha często ma swojego ulubionego bohatera z bajki czy filmu. Warto wykorzystać tę informację podczas zakupu idealnego zestawu. 
Na przykład dla fana bajki o wojownikach ninja, można sprezentować zestaw lego Ninjago. Do wyboru jest wiele kompletów o różnej wielkości i stopniu trudności. Zostały one podzielone na kategorie wiekowe, dzięki temu bez problemu dobierzemy odpowiedni zestaw dla każdego dziecka. Z powodzeniem dobierzemy też coś dla fana Batmana, Minionków czy bohaterów bajek Disneya. Starsze dzieci i nastolatkowie lubią wyzwania, dlatego ucieszy ich rozbudowany i bardziej skomplikowany zestaw klocków. Skonstruowanie pojazdu czy robota z klocków sprawi frajdę dla niejednego małego inżyniera. Natomiast układanie skomplikowanych budowli, które są odzwierciedleniem rzeczywistych obiektów czy konstruowanie zupełnie nowych pozwoli rozwijać kreatywność i wyobraźnię młodych umysłów. Kto wie, może w ten sposób ukształtujemy nowego projektanta czy architekta.

Klocki na prezent

Kolejną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę podczas zakupu klocków, jest ich wielkość. Te o dużych elementach i nieostrych krawędziach wybierzemy dla młodszych dzieci, natomiast zestawy zawierające dużo drobnych klocków będą idealne dla starszych. Ilość dostępnych kolorów w zestawie również ma znaczenie. Jaskrawe i wielobarwne przykują uwagę maluchów, a te bardziej stonowane będą odpowiednie dla młodzieży. Ważne jest też opakowanie, w którym znajdują się klocki. Najlepiej, gdy jest ono solidne, poręczne i ma dobre zamknięcie. Mocne kartonowe pudełko czy plastikowa skrzyneczka zdecydowanie ułatwią nam przechowywanie szczególnie wieloelementowych zestawów.

Klocki na prezent

Klocki są świetnym prezentem dla dziecka w każdym wieku. Taka zabawka nie tylko bawi, ale też rozwija. Daje zajęcie na długi czas, często stając się też pasją dla naszej pociechy. Wspólne układanie klocków pogłębia relacje wszystkich członków rodziny. To czas, który możemy spędzić z dzieckiem, zrelaksować się, swobodnie porozmawiać i jeszcze bardziej się do niego zbliżyć. Kupując klocki, pamiętajmy, by czytać informacje zamieszczone na opakowaniach. Wybierzmy te zrobione z nietoksycznych materiałów z odpowiednimi certyfikatami. Niech to będzie solidnie wykonana zabawka, bez wad i mankamentów. Dzięki temu nic nie zakłóci dobrej zabawy dziecku.

Zdjęcia użyte w artykule pochodzą ze strony https://klocki-2.pl/ oraz https://pixabay.com/pl/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentując, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych, które są wykorzystywane między innymi do analizy statystyk poprzez Google Analytics.
Blog nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w plikach cookies

Copyright © TestowaniaczaR , Blogger