10/25/2022

Pacjencie, pamiętaj, masz swoje prawa!

Idąc do lekarza czy szpitala, wierzymy w to, że otrzymamy należytą pomoc. Przecież człowiek, który studiował wiele lat, przyjął mnóstwo pacjentów, często też jest przez nich polecany, musi być świetnym specjalistą. Tak najczęściej bywa. Jednak zdarza się, że nie wszystko pójdzie po naszej myśli i stajemy się ofiarą błędu medycznego. Co wtedy? Przysłowie mówi, że błędy to proste sposoby na zdobycie doświadczenia przez lekarzy, ale czy musimy to akceptować?  Co możemy zrobić w takiej sytuacji? Jak dochodzić swoich praw i walczyć o odszkodowanie? Tego dowiecie się w dalszej części wpisu. Zapraszam.

Pacjencie, pamiętaj, masz swoje prawa!

Ze sztuką lekarską spotykamy się już w pierwszej chwili naszego życia, gdy przychodzimy na świat. Większości z nas medycy częściej lub rzadziej towarzyszą do końca życia. W dzieciństwie borykamy się z infekcjami i typowymi chorobami okresu dziecięcego potem do wieku średniego raczej sporadycznie odwiedzamy lekarzy, aż na starość stajemy się częstymi bywalcami przychodni. Takie jest życie. Z pomocy medycznej korzystamy również wtedy, gdy ulegniemy wypadkowi, doświadczy nas ciężka choroba czy podczas porodu.

Pacjencie, pamiętaj, masz swoje prawa!

Nie ma chyba osoby, która by nie słyszała narzekań na służbę zdrowia, złe podejście do pacjenta, nieprawidłowo postawioną diagnozę czy nawet złe leczenie. Dotyka nas bardzo, gdy osobiście lub ktoś z naszych bliskich tego doświadczy. Kiedy kroki podjęte przez lekarzy okazują się nieprawidłowe, doznajemy uszkodzenia ciała, nie odzyskujemy w pełni zdrowia lub bliska osoba w wyniku popełnionego przez medyków błędu umiera, powinniśmy dociekać prawdy, sprawiedliwości i walczyć o odszkodowanie.

Pacjencie, pamiętaj, masz swoje prawa!

W takiej sytuacji czujemy się zagubieni lub w przypadku śmierci bliskiej osoby jesteśmy załamani i nie mamy głowy do tego, by walczyć ze szpitalem, lekarzami. Nie wiemy, czy warto i jak sobie poradzimy. Warto wtedy poprosić o pomoc specjalistów. Prawników, którzy specjalizują się w takich sprawach i pomogą nam przejść drogę prowadzącą do otrzymania odszkodowania.

Pacjencie, pamiętaj, masz swoje prawa!

Niestety nie jest ona łatwa, ale jeśli uważamy, że zostaliśmy skrzywdzeni, mamy prawo walczyć o swoje. Najważniejszym jest, by dobrze się przygotować. Potrzebne będą dowody potwierdzające korzystanie z pomocy medycznej: dokumentacja medyczna, skierowania, recepty, paragony, zaświadczenia potwierdzające przebieg leczenia. Dobrze jest też mieć świadków, którzy potwierdzą, naszą wersję wydarzeń. Prawnicy pomogą nam w przygotowaniu odpowiedniego pisma, zebraniu dowodów i świadków oraz wniosku o powołanie biegłego, który oceni naszą dokumentację medyczną.
Trzeba wiedzieć, że błąd medyczny to nie tylko naruszenie naszych praw, zaniedbanie, błędna diagnoza, czy wdrożenie nieodpowiedniego leczenia przez lekarza, ale też przez pielęgniarkę, dentystę, aptekarza, położną i ratownika. Każdego, kto wykonuje zawód medyczny. Mamy prawo pozwać też kierownika placówki wykonującej działalność medyczną.

Pacjencie, pamiętaj, masz swoje prawa!

Chcąc uzyskać odszkodowanie za błąd medyczny, możemy dochodzić swoich praw na drodze prywatnej oraz sądowej. Niezależnie, którą opcję wybierzemy, warto skorzystać z pomocy prawników, którzy znają się i mają doświadczenie w takich sprawach. Należy pamiętać, że „przeciwnik” zazwyczaj ma sztab prawników i trudno będzie nam zmierzyć się z nim w pojedynkę.Zdjęcia pochodzą ze strony https://pixabay.com/pl/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentując, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych, które są wykorzystywane między innymi do analizy statystyk poprzez Google Analytics.
Blog nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w plikach cookies

Copyright © TestowaniaczaR , Blogger