10/25/2022

Jak przygotować dach do zimy

Dach to część konstrukcyjna budynku, która jest najbardziej narażona na działanie czynników  atmosferycznych. Niezależnie z jakich materiałów jest wykonany, wymaga odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji, by mógł służyć nam przez długie lata. Zarówno dachówki, jak i blacha stosowane do pokryć dachowych z czasem porastają mchem, osadzają się na nich zanieczyszczenia, które blokują swobodne spływanie wody i śniegu. By nie mieć przykrej niespodzianki z przeciekającym dachem warto jeszcze przed zimą o niego zadbać. Na co zwrócić uwagę, tego dowiecie się w dalszej części wpisu. Zapraszam.


Przegląd dachu najlepiej jest zrobić późną jesienią, kiedy oprócz oczyszczenia go z liści możemy wymienić uszkodzone dachówki czy fragmenty blachy, która uległa korozji. Wstępnej oceny pokrycia dachowego możemy dokonać sami. Jeśli zauważymy uszkodzenia, pęknięcia czy odchylenia dachówki, do ich naprawy najlepiej zatrudnić jest fachowca. Zadanie to należy powierzyć dekarzowi, który profesjonalnym okiem przyjrzy się pokryciu dachu i go nam naprawi. Już na etapie projektowania domu, warto pomyśleć o łatwym dostępie do dachu. Dobrym rozwiązaniem są wyłazy dachowe, które pomogą nam nie tylko w bezpieczny sposób wejść na dach, ale też będą spełniać funkcję świetlika. 

Jak przygotować dach do zimy

Lekkie zanieczyszczenia, pył czy kurz oraz liście zalegające na dachu możemy usunąć samodzielnie przy pomocy myjki ciśnieniowej i szczotki z delikatnym włosiem. Pamiętać należy, by przy pracy na wysokości używać odzieży ochronnej w tym kasku oraz sprawdzonego, pozbawionego wad sprzętu. Jeśli na poszyciu dachu znajdziemy mech czy porosty ich usunięcie najlepiej jest zlecić profesjonalnej firmie. Takie czyszczenie dachu wymaga użycia środków biobójczych, które usuną niewidoczne części tych organizmów ulokowane w strukturze dachówki.

Jak przygotować dach do zimy

Kiedy już nasz dach będzie czysty, należy dokładnie sprawdzić, czy nie ma uszkodzonych dachówek. Jeśli przeoczymy pęknięcia, istnieje ryzyko, że zimą w takich mikroszczelinach znajdzie się woda, która pod wpływem niskiej temperatury zamarznie i rozsadzi dachówki. Dach pokryty blachą również jest podatny na uszkodzenia. Najczęściej ulega on korozji. W takiej sytuacji trzeba odmalować i zabezpieczyć fragment odpowiednimi środkami. Do tych prac jak już wspomniałam, najlepiej jest zatrudnić dekarza. 
Czyszcząc dach, nie zapominajmy o rynnach i spływach wody. Należy je udrożnić, usuwając zalegające liście i błoto.

Jak przygotować dach do zimy

Każdego dnia dach poddawany jest działaniu szkodliwych czynników takich jak deszcz, promienie słoneczne, wiatr oraz zanieczyszczenia środowiskowe: pył, liście czy gałęzie. Często też porasta mchem, co niekorzystnie działa na pokrycie. Serwisowanie dachu najlepiej wykonywać regularnie za pośrednictwem profesjonalnej firmy, dzięki temu będziemy cieszyć się całym dachem przez długie lata.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentując, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych, które są wykorzystywane między innymi do analizy statystyk poprzez Google Analytics.
Blog nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w plikach cookies

Copyright © TestowaniaczaR , Blogger