10/25/2022

Czy narzędzia u dentysty są jednorazowe?

Wizyta u dentysty dla większości z nas jest ogromnym przeżyciem. Wizję borowania i strach przed bólem potęguje nieprzyjemny dźwięk pracującego wiertła, który wita nas już od progu. Boimy się, nawet gdy idziemy tylko na wizytę kontrolną. Siedząc już na fotelu, opowiadamy, z czym przychodzimy, a dentysta przygotowuje stanowisko pracy. Częstym widokiem jest, gdy otwiera woreczek i wyjmuje z niego narzędzia. Uwierzycie, że nie są one nowe i były już używane u innego pacjenta. Jesteście ciekawi, jak to się dzieje, że ponownie trafiają w dłonie dentysty?

Czy narzędzia u dentysty są jednorazowe?
Gabinet dentystyczny musi być miejscem czystym, wolnym od bakterii i wirusów, dlatego wszystko jest tam dokładnie dezynfekowane. Chyba każdy kojarzy ten specyficzny zapach. Część rzeczy i narzędzi, które użyje dentysta, podczas naszej wizyty, jest jednorazowa. Należą do nich serwetka, która zakłada nam się pod brodę, kubeczek na wodę, końcówka ssaka odprowadzająca ślinę, igły i strzykawki. Jednorazowe są też rękawiczki używane przez dentystę oraz maseczka. Pozostałe metalowe narzędzia i wiertła są wielokrotnego użytku, co oznacza, że były już używane, ale zostały dokładnie wyczyszczone. Najpierw trafiły do ręcznej dezynfekcji, która polega na zalaniu odpowiednim środkiem, następnie zostały myte i osuszane. Po czym umieszczono je w specjalnych woreczkach i trafiły do sterylizacji w autoklawie https://lubdent.com.pl/autoklawy-stomatologiczne

Czy narzędzia u dentysty są jednorazowe?

Autoklaw jest to urządzenie przypominające wielką mikrofalówkę. W środku wytwarzana jest para za sprawa wysokiej temperatury od 121 do 134 stopni Celsjusza oraz ciśnienia 1,5-2,5 atmosfer. W takich warunkach następuje sterylizacja, dzięki której narzędzia zostają pozbawione wszelkich drobnoustrojów oraz ich przetrwalników. Po użyciu ponownie zostaną zdezynfekowane i wysterylizowane. Autoklaw to niezbędne urządzenie, które powinno być na wyposażeniu w każdym gabinecie stomatologicznym. Osoba zajmująca się procesem oczyszczania narzędzi ma za zadanie ich segregację. Zazwyczaj dzieli je na trzy grupy, w zależności od wykonanego nimi zabiegu. Narzędzia wysokiego ryzyka, to te, które miały kontakt z uszkodzoną skórą i błoną śluzową przechodzą pełną dezynfekcję i sterylizację np. skalpel czy kleszcze ekstrakcyjne. Druga grupa to narzędzia średniego ryzyka, które nie miały kontaktu z uszkodzoną skórą i błoną, przechodzą sterylizację bądź dezynfekcję i trzecia grupa, narzędzia niskiego ryzyka, które się myje i dezynfekuje.

Czy narzędzia u dentysty są jednorazowe?

Taki proces oczyszczania przechodzą narzędzia u dentysty. Wiedzieliście o tym, czy nigdy Was to nie zastanawiało? Oglądając te wszystkie wiertła, lusterka i inne metalowe rzeczy oczywiste jest, że nie mogą być jednorazowe. Jestem w stanie to zaakceptować, ale osobiście wszystko bym sterylizowała w autoklawie, tak dla spokoju i nie dzieliła narzędzi na grupy.


Zdjęcia zamieszczone w artykule pochodzą ze strony https://pixabay.com/pl/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentując, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych, które są wykorzystywane między innymi do analizy statystyk poprzez Google Analytics.
Blog nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w plikach cookies

Copyright © TestowaniaczaR , Blogger