7/12/2022

Podział majątku po rozwodzie

Rozwód jest zakończeniem małżeństwa, jednak jego orzeczenie nie zawsze zamyka powiązane z nim sprawy. Do podziału pozostaje wspólny majątek, czyli wszystko, co małżonkowie nabywają po ślubie. Najczęściej jest to dom, mieszkanie, samochód, lokaty, środki zgromadzone na kontach oraz kredyty. Podziału można dokonać na dwa sposoby. Istnieje także możliwość uniknięcia tej niekomfortowej sytuacji. Jak? Tego dowiecie się w dalszej części wpisu. Zapraszam.

Podział majątku, rozwód
Majątek wspólny można podzielić nie tylko po orzeczeniu rozwodu, ale także po zawarciu umowy o rozdzielności w trakcie trwania małżeństwa. Wówczas rzeczy nabyte w okresie od zawarcia związku do ustanowienia rozdzielności podlegają podziałowi. Od tego momentu też każda ze stron sama dysponuje swoim majątkiem, bez konieczności zgody drugiego z małżonków.
Istnieją dwa sposoby na podział majątku. Pierwszy umowny, dokonany w wyniku porozumienia stron. W takim wypadku należy sporządzić umowę oraz akty notarialne, jeśli podziałowi podlega nieruchomość. Drugą mniej przyjemną i bardziej kosztowną opcją jest sądowy podział majątku, na wniosek jednej ze stron. Składając go, należy określić składniki majątku, który ma ulec podziałowi, dołączyć dowody prawa własności, odpisy księgi wieczystej, jeśli sprawa dotyczy nieruchomości oraz wyrok rozwodowy.

Podział majątku, rozwód

Jak można podzielić majątek wspólny? Jest kilka opcji. Pierwsza, gdy każdej ze stron przypisywane są poszczególne rzeczy, na przykład dom przypada żonie, mieszkanie i samochód dla męża a gotówka podlega równemu podziałowi. Drugą opcją jest przypisanie wyłącznej własności jednemu z małżonków z obowiązkiem spłaty drugiej strony w wysokości połowy wartości danego składnika majątku. Trzecim rozwiązaniem jest sprzedaż całego majątku wspólnego i podział uzyskanych w ten sposób pieniędzy.

Podział majątku, rozwód

Zazwyczaj majątek wspólny dzieli się po połowie, jednak często zdarza się tak, że to jeden z małżonków poświęcił więcej pracy, czasu i nakładu finansowego, by zgromadzić ten majątek. Przykład: mąż pracuje, ale nie zajmuje się domem i dziećmi. Wynagrodzenie i kredyty, jakie zaciąga bez wiedzy żony, przepuszcza na hazard i szemrane interesy. Żona swoje zarobki przeznacza na utrzymanie rodziny, własnymi rękoma remontuje mieszkanie, kupuje potrzebne sprzęty. Jej partner nie interesuje się tymi rzeczami, jednak po rozwodzie rości sobie do nich prawo. Taki nierówny udział, a co za tym idzie sprawiedliwy podział, również jest rozstrzygany przez sąd.

Podział majątku, rozwód

Zawierając związek małżeński, nie rozważamy szybkiego rozstania. Większość par nie zastanawia się nad tym, iż po ślubie automatycznie następuje wspólnota majątkowa i od tego momentu, każda nabyta rzecz, nieruchomość, prawo własności stanie się wspólne, a po rozwodzie będzie podlegało podziałowi. Można jednak temu zapobiec spisując umowę, tak zwaną intercyzę przedmałżeńską. Dzięki niej każde z małżonków jest niezależne finansowo, a w przypadku rozwodu czy separacji nie trzeba dokonywać podziału majątku. 

Podział majątku, rozwód

Podział majątku po rozwodzie czy intercyzie zawartej w trakcie trwania małżeństwa, nie należy do łatwych spraw, zwłaszcza jeśli strony nie są w stanie dojść do porozumienia. Warto w takiej sytuacji zwrócić się do prawnika, który oceni sytuację i zaproponuje odpowiednie rozwiązanie. Taką pomoc możemy uzyskać zarówno przy umowie porozumienia, jak i podczas podziału drogą sądową.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentując, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych, które są wykorzystywane między innymi do analizy statystyk poprzez Google Analytics.
Blog nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w plikach cookies

Copyright © TestowaniaczaR , Blogger