5/11/2022

Alkomat - przydatne urządzenie nie tylko dla kierowców

Alkomat to urządzenie, które kojarzy nam się z drogową kontrolą trzeźwości. Myślę, że większość kierowców przynajmniej raz była poddawana takiemu badaniu. Zazwyczaj ta sytuacja, wzbudza w nas niezadowolenie. Spiesząc się do pracy, domu czy na spotkanie zatrzymujemy się, w myślach zadając pytanie: komu to potrzebne? Odpowiedź jest prosta, nam, uczestnikom ruchu drogowego. Nikt przecież nie chce zginać pod kołami nieodpowiedzialnego pijanego kierowcy. W jakich jeszcze sytuacjach przydatnym okazuje się alkomat, tego dowiecie się w dalszej części wpisu. Zapraszam.


Bezpieczeństwo na drodze to najważniejsza rzecz, dlatego pamiętajmy, by nie wsiadać za kierownicę po spożyciu nawet najmniejszej ilości alkoholu. To, że czujemy się po wypiciu trunku dobrzenie, nie znaczy, że podczas jazdy to się nie zmieni. Również dobre samopoczucie na kilka lub kilkanaście godzin po suto zakrapianej imprezie nie uprawnia nas do siadania za kierownicą. Jeśli musimy w takiej sytuacji prowadzić, warto zainwestować w profesjonalne urządzenie do pomiaru stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu, dzięki któremu upewnimy się, czy możemy kierować.


Wybierając alkomat, warto postawić na jakość i kupić urządzenie dobrej firmy, która dołączy gwarancję oraz będzie je serwisować. To bardzo ważne, ponieważ tylko prawidłowo kalibrowany alkomat będzie dobrze działał. Przy zakupie należy też wziąć pod uwagę czy urządzenie ma być na potrzeby własne, czy będzie służyć większej liczbie osób. Dobrze jest by aparat, mógł pracować w szerokim zakresie temperatury oraz posiadał zabezpieczenie przed próbą manipulacji pomiarem. Przykładem takiego urządzenia jest alkomat Promiler. Marka oferuje wysokiej jakości aparaty wyposażone w sensor półprzewodnikowy lub elektrochemiczny. Oprócz tego otrzymujemy kompaktowe urządzenie o łatwej obsłudze i przystępnej cenie.

Zdjęcie ze strony https://najlepsze-alkomaty.pl/

Alkomat powinien być niezbędnym urządzeniem w zakładach produkcyjnych. Co prawda RODO oraz przepisy prawa pracy zabraniają pracodawcy przeprowadzanie kontroli trzeźwości, ale jeśli istnieje podejrzenie, że pracownik jest pod wpływem alkoholu, jednak temu zaprzecza, ale wyrazi zgodę na takie badanie, to wówczas można je przeprowadzić. W przeciwnym razie pracodawca jest zobowiązany do wezwania uprawnionych służb, czyli policji, która ma prawo zbadać takiego pracownika.
Osobiście uważam, że w miejscach pracy, gdzie pracownik będący pod wpływem alkoholu może stanowić zagrożenie dla drugiego człowieka, powinno się poddawać takiemu badaniu wszystkich bez wyjątku. Niestety prawo jest zbyt łaskawe dla takich ludzi. Znam miejsce, gdzie w lodówce dla pracowników oprócz jedzenia stoi alkohol. Tak po prostu, dostępny dla każdego. Nie rozumiem polityki tego zakładu i zarządzających nim ludzi. To nie do pomyślenia, by takie rzeczy miały miejsce w firmie, która zarządza sprawami dotyczącymi zdrowia wielu ludzi.


Zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu bez naszej zgody może zbadać wyłącznie policja. Natomiast jeśli sami chcemy to sprawdzić, możemy udać się na komisariat odpowiedni do naszego miejsca zamieszkania. Tam zostaniemy wylegitymowani i będzie spisany protokół. Musicie przyznać, że nie jest to komfortowa sytuacja, dlatego wygodniej jest zaopatrzyć się w prywatne urządzenie i korzystać z niego na spokojnie w domowym zaciszu. Alkomat przydaje się osobom lubiącym napoje procentowe i korzystającym na co dzień z auta, będącym zawodowym kierowcą czy pracującym przy obsłudze maszyn. Pamiętajcie lepiej wziąć dzień wolnego niż pracować pod wpływem alkoholu i doprowadzić do tragedii.

Zdjęcia użyte w artykule pochodzą ze strony https://pixabay.com/pl/

Wpis gościnny. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentując, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych, które są wykorzystywane między innymi do analizy statystyk poprzez Google Analytics.
Blog nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w plikach cookies

Copyright © TestowaniaczaR , Blogger