3/19/2022

Kilka przykładów jak wykorzystać przestrzeń na dachu

Dach stanowi zwieńczenie budynku. Jego funkcją jest ochrona przed warunkami atmosferycznymi. Zazwyczaj nie zastanawiamy się, co skrywa jego powierzchnia. Czasem widzimy na nim okna dachowe lub komin i myślimy, że to wszystko. Jednak tak nie jest. W zależności od bryły budynku i jego przeznaczenia możemy zagospodarować dach na kilka sposobów. Jesteście ciekawi jakich? Zapraszam do lektury.
Dom
W dachu jak już wspomniałam, można zamontować okna. To świetne rozwiązanie, by doświetlić poddasze, zapewnić odpowiednią wentylację oraz móc podziwiać krajobraz. Takie okno możemy uwzględnić w projekcie domu lub też wykorzystać powierzchnię istniejącego już dachu. Do jego montażu warto zatrudnić profesjonalną firmę, która dobierze odpowiednie okno do rodzaju dachu.
Dom
Kolejnym dosyć ciekawym i efektownym rozwiązaniem są świetliki dachowe. Dzięki nim możemy doświetlić pomieszczenia, w których nie ma możliwości zamontowania zwykłych okien. Bardzo duży wybór świetlików znajdziemy na stronie www.gulajski.pl Kopułowe, szklane, łukowe, przemysłowe, a nawet całe pasma świetlne to tylko część asortymentu. Firma oferuje świetliki nie tylko na domy jednorodzinne, ale też na obiekty przemysłowe i biurowe. Naświetlenie dachowe sprawia, że do pomieszczeń dociera naturalne światło słoneczne. To wpływa pozytywnie na samopoczucie mieszkańców domu czy pracowników, jeśli takie świetliki zostaną zamontowane na przykład nad halą.
Dom
Klapy dymowe to rzecz, w którą warto zamontować na każdym budynku. Ich rolą jest oddymienie oraz obniżenie temperatury w palącym się pomieszczeniu. Choć najlepiej jest, by nigdy nie były użyte w tym celu, to trzeba pamiętać, że ich obecność może uratować życie wielu ludziom. Takie klapy są wielozadaniowe. Oprócz bardzo ważnej funkcji oddymiania w czasie pożaru, mogą też służyć jako świetlik, wywietrznik, a także jako wejście na dach.
Jeśli chcemy mieć łatwą drogę wejścia na dach, to powinniśmy wybrać wyłaz dachowy. Dzięki niemu uzyskamy dostęp do przewodów kominowych i wentylacyjnych. Ich konserwacja będzie o wiele łatwiejsza. Z takiego wyłazu skorzystają też fachowcy podczas montowania na przykład anteny na dachu. Jest to też dobra droga ewakuacji w przypadku powodzi. Jeśli skrzydła wyłazu zostaną zrobione z przeźroczystych materiałów, to będzie on pełnił też funkcję świetlika.
Dom
Jeśli dysponujemy płaskim dachem, możemy wykorzystać tę przestrzeń na stworzenie tarasu. W zależności od metrażu będzie to dobre miejsce na wypoczynek, spotkania rodzinne czy ze znajomymi lub po prostu dodatkowa przestrzeń dla dzieci. Decydując się na takie rozwiązanie, pamiętajmy, by dach został odpowiednio przygotowany i wzmocniony, a jeśli chcemy zaadoptować już istniejącą przestrzeń, to skorzystajmy z pomocy profesjonalnej firmy.
Dom
Moją ostatnią propozycją na wykorzystanie płaskiej przestrzeni dachowej jest ogródek. Takie miejsce pełne zieleni, gdzie można się zrelaksować, to świetne rozwiązanie. Ogródek można stworzyć na dachu domu jednorodzinnego, jak i na bloku. Oczywiście tak jak w przypadku tarasu i tutaj musimy przygotować konstrukcję budynku, zabezpieczyć dach, użyć odpowiednich materiałów izolacyjnych, zaprojektować całość oraz dobrać roślinność. Jednak efekt zrekompensuje nam ten cały wysiłek.
Jak widzicie powierzchnia dachowa to nie tylko część budynku chroniąca nas przed chłodem i wilgocią, ale również miejsce, na różnego rodzaju świetliki, wyłazy, systemy oddymiania, tarasy, a nawet ogródki. Powyższe rozwiązania możemy wykorzystać zarówno w nowym, jak i już istniejącym budynku.


Wpis gościnny. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentując, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych, które są wykorzystywane między innymi do analizy statystyk poprzez Google Analytics.
Blog nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w plikach cookies

Copyright © TestowaniaczaR , Blogger