1/21/2022

Kostka logiczna - trening umysłu i dobra zabawa

Chyba nie ma na świecie osoby, która by nie słyszała o kostce logicznej. Jej kolorowe ścianki wywołują zainteresowanie już u najmłodszych. Ta najsłynniejsza zabawka nie tylko bawi, ale też rozwija. Jej ułożenie nie jest łatwe, ale kiedy się to uda, radość jest wielka. Jakie są zalety układania kostki, tego dowiecie się w dalszej części wpisu. Zapraszam.

Kostka logiczna
Na początek kilka ciekawostek na temat tej popularnej łamigłówki. Twórcą kostki jest Ernő Rubik, węgierski profesor architektury, który w 1974 roku stworzył ją, by zobrazować swoim studentom pojęcie przestrzenności i trójwymiarowości. Zabawa kostką polega na ułożeniu kwadratów w taki sposób, by każda jej ściana była jednego koloru. Liczba kombinacji tradycyjnej kostki wynosi ponad 43 tryliony.
Kostka doczekała się swojej dyscypliny tzw. speedkubingu. Zawodnicy układają ją na czas. Są też zawody, gdzie tę czynność wykonuje się z zasłoniętymi oczami, jedną ręką, a nawet stopami.

Kostka logiczna
Tradycyjna kostka składa się z 26 sześcianów, ma układ 3x3x3. Pojawiło się też wiele jej modyfikacji na przykład Mini Cube (2x2x2), Revenge (4x4x4), Professor Cube (5x5x5). Istnieją także kostki cztero-, ośmio- i dwunastościenne, a także o różnych kształtach na przykład Magic (prostokątna płytka). Szeroki wybór wielu wariantów kostek logicznych znajdziecie w NetCube.

Kostka logiczna

Warto wspomnieć, że powstała też największa (bok 1,57 m) i najmniejsza kostka na świecie o boku 5,6 mm. Została również stworzona jej wersja najcięższa i najlżejsza oraz odmiana jubilerska ze złota wysadzana cennymi kamieniami. 

Do zalet układania kostki należy przede wszystkim dobra zabawa. Ta łamigłówka potrafi zająć na długi czas. Swoją przygodę z kostką można zacząć już w wieku niemowlęcym. Tutaj świetnie się sprawdzi wersja 2x2. Taki maluch oczywiście nie wie, jaki jest cel zabawy, ale już samo przekładanie sześcianów pozwala ćwiczyć małe paluszki.

Kostka logiczna

Starsze dzieci, jak również dorośli podczas układania kostki ćwiczą cierpliwość oraz dążenie do celu. Ta popularna łamigłówka rozwija koncentrację, logiczne myślenie, kształtuje spostrzegawczość oraz pobudza kreatywność. Jednym słowem jest świetnym treningiem dla umysłu. Układanie kostki wpływa korzystnie na sprawność manualną palców. Takie ćwiczenie dłoni jest świetną sprawą dla dzieci, które rozpoczynają przygodę z nauka pisania, a także stanowi narzędzie rahabilitacyjne dla starszych osób, którym często doskwierają dolegliwości kostno-stawowe dłoni.

Kostka logiczna

Zawsze podziwiałam ludzi, którzy w mgnieniu oka układali kostkę. Dla mnie to była magia a dla układającego efekt wielogodzinnych ćwiczeń. Jak widzicie ten kolorowy gadżet, ma wiele zalet. Jest nie tylko świetną zabawką, którą warto podarować każdemu dziecku, ale także idealnym narzędziem do ćwiczenia umysłu.


Zdjęcia użyte w artykule pochodzą z https://pixabay.com/pl/


Wpis gościnny

1 komentarz:

  1. Przyznam, że dla mnie też zawsze była to czarna magia - dużo razy próbowałam ułożyć kostkę i nigdy mi się nie udało hah

    OdpowiedzUsuń

Komentując, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych, które są wykorzystywane między innymi do analizy statystyk poprzez Google Analytics.
Blog nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w plikach cookies

Copyright © TestowaniaczaR , Blogger