3/18/2020

Jak zwiększyć bezpieczeństwo dziecka podczas podróży autem

Podróżując z dzieckiem autem, musimy zadbać o jego bezpieczeństwo. Nieważne czy wybieramy się w krótką czy długą trasę, podstawową rzeczą, której nie może zabraknąć w samochodzie, jest odpowiednio dobrany fotelik. Na co zwrócić uwagę podczas jego wyboru i jak jeszcze możemy zwiększyć bezpieczeństwo naszego dziecka w aucie, tego dowiecie się w dalszej części wpisu. Zapraszam.


Zdjęcie: Pixybay
Fotelik samochodowy powinien być dostosowany do wieku i masy ciała dziecka. Ważne jest, by miał mocną i stabilną konstrukcję, nie był zbyt głęboki ani za płytki, oraz żeby dobrze osłaniał boki i główkę dziecka. Przed zakupem warto zapoznać się z wynikami testów zderzeniowych, którym poddawane są foteliki. Bez problemu znajdziemy je w sieci. 
Fotelik najlepiej jest kupić nowy z odpowiednimi atestami. Nie jest tajemnicą, że musimy się liczyć z wydatkiem kilkuset złotych, ale pamiętajmy, że tutaj najważniejsze jest bezpieczeństwo naszej pociechy. Nie kupujmy używanych fotelików. Nawet jeśli wygląda dobrze, nie mamy gwarancji, że jego konstrukcja nie została naruszona na przykład podczas drobnej stłuczki. 
Kiedy już wybierzemy odpowiedni model, warto udać się do sklepu stacjonarnego. Tam na spokojnie możemy obejrzeć fotelik, sprawdzić jak czuje się w nim nasze dziecko oraz czy bez problemu zamontujemy go w naszym samochodzie. 
Pamiętajmy, że w foteliku powinny być przewożone dzieci, których wzrost nie przekracza 150 cm. Wyjątek stanowi dziecko o masie powyżej 36 kg i wzroście ponad 135 cm, które po prostu nie mieści się w dostępnych fotelikach. W takim przypadku może ono podróżować na tylnym siedzeniu przypięte pasami samochodowymi. 
Drugim wyjątkiem, jest sytuacja, gdy mamy trójkę dzieci, a z tyłu mieści się tylko dwa foteliki. Wówczas dziecko, które skończyło 3 lata, może siedzieć między nimi, przypięte tylko trzypunktowymi pasami. 

Zdjęcie: 3kiwi.pl
Niemowlęta i większe maluchy należy przewozić tyłem do kierunku jazdy. W tym celu powinniśmy wybrać rwf fotelik, który pozwala na przewożenie dzieci w przedziale wagowym 0-18 kg.
Nie trudno sobie wyobrazić, że ustawienie fotelika tyłem do kierunku jazdy jest o wiele bezpieczniejsze. W razie czołowego zderzenia fotelik przejmie większość siły uderzenia. Poza tym głowa dziecka będzie miała stabilne oparcie i nie zostanie gwałtownie wyrzucona do przodu, tak jak to ma miejsce w przypadku ustawienia zgodnie z kierunkiem.
Fotelik rwf skuteczniej zabezpiecza kręgosłup dziecka podczas wypadku. Poza tym jest łatwy w montażu. Obrotowe siedzisko, regulacja kąta ustawienia czy dostosowanie wysokości zagłówka zdecydowanie ułatwia jego użytkowanie. Dzięki ciągłym testom i wprowadzaniu ulepszeń takie foteliki są komfortowe i bezpieczne. 
Poza dobraniem odpowiedniego fotelika ważne jest by za każdym razem, gdy wybieramy się w drogę sprawdzić, czy jest on odpowiednio zamontowany.

Zdjęcie: 3kiwi.pl
Jak jeszcze możemy zwiększyć bezpieczeństwo naszego dziecka w aucie?
Jeśli podróżujemy z niemowlęciem lub małym dzieckiem, które zazwyczaj jest umieszczone na tylnym siedzeniu, dobrze jest, jeśli siedzi przy nim dorosła osoba. Kierowca skupiony na jeździe nie zawsze może sprawdzić, czy maluch się nie zachłysnął lub nie nakrył buzi kocykiem. 
Jeśli jedziemy z sami, dla bezpieczeństwa możemy zamontować specjalne lusterko, dzięki któremu będziemy mogli  obserwować dziecko. 
Pamiętajmy, aby podczas jazdy utrzymywać odpowiednią temperaturę w aucie i zdjąć dziecku kurtkę, która nie tylko jest niewygodna w czasie jazdy, ale też zwiększa przestrzeń między ciałem a pasem fotelika, przez co dziecko podczas wypadku może wysunąć się z zabezpieczeń. Jeśli uważamy, że maluchowi jest chłodno, przykryjmy go kocykiem. 
Zwracajmy uwagę na to, by w samochodzie nie było żadnych zbędnych przedmiotów, na przykład parasolki, zmiotki czy skrobaczki do szyb. Takie rzeczy podczas wypadku mogą być bardzo niebezpieczne, dlatego ich miejsce powinno być w bagażniku. Jeśli chcemy mieć pod ręką kubek z kawą czy pudełko chusteczek, użyjmy odpowiednich uchwytów, które nie pozwolą na ich swobodne przemieszczanie. 

Zdjęcie: Pixybay
Kolejną kwestią jest jedzenie i picie podczas jazdy. Większość z nas nie widzi w tym nic złego, jednak wystarczy sobie wyobrazić, co może się stać przy gwałtownym hamowaniu. Dziecko może się po prostu zakrztusić, a my nie zawsze będziemy mogli udzielić natychmiastowej pomocy. Poza tym maluchy często ucinają sobie w samochodzie drzemkę. Nie ryzykujmy, by dziecko zasnęło z jedzeniem w buzi. Bezpieczniej będzie się zatrzymać i spokojnie zjeść posiłek. 

Podróż z małym dzieckiem nie jest łatwa, szczególnie gdy trwa kilka godzin. Zadbajmy o to by pociechom się nie nudziło. Ulubione zabawki, książeczki czy tablet umilą dziecku czas spędzony w samochodzie. Najlepiej jest umieścić je w organizerze, który zawieszamy na fotelu pasażera. Dzięki temu mamy zachowany porządek, dziecko zaś widzi, co ma do wyboru. 

Zdjęcie: Pixybay
Bezpieczeństwo dziecka jest dla rodzica najważniejsze. Jak widzicie, wiele zależy od nas dorosłych. Powyższe przykłady nie są czymś nadzwyczajnym. Wystarczy trochę zaangażowania i wyobraźni. Kilka prostych kroków, może poprawić komfort i zwiększyć ochronę naszych pociech w czasie podróży. Pamiętajmy też o tym, by nie siadać za kierownicą pod wpływem alkoholu i mieć ograniczone zaufanie do innych uczestników ruchu drogowego.

1 komentarz:

Komentując, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych, które są wykorzystywane między innymi do analizy statystyk poprzez Google Analytics.
Blog nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w plikach cookies

Copyright © TestowaniaczaR , Blogger