12/02/2018

Zawsze dwie minuty

Higiena jamy ustnej to dla jednych codzienna rutyna dla drugich sporadyczny zabieg. Niestety są też ludzie, którzy w ogóle nie posiadają szczoteczki do zębów. Szczerze mówiąc, nie wyobrażam sobie życia z brudnymi zębami. Wiadomo, że najlepiej jest szczotkować je po każdym posiłku, ale nie zawsze mamy na to czas i warunki. Oczywiście są osoby, które noszą ze sobą szczoteczkę i czyszczą zęby w pracy czy szkole. Kilka razy byłam świadkiem wyśmiewania i krytykowania takich praktyk. A przecież powinna to być dla nas zwyczajna rzecz. Obowiązek czyszczenia zębów powinniśmy wpajać swoim dzieciom od najmłodszych lat. Pamiętajmy o tym, by czynność tę wykonać dokładnie i żeby trwała przynajmniej dwie minuty. Żeby umyć zęby, potrzebujemy szczoteczki. Tylko na jaką się zdecydować, gdy na rynku jest ich olbrzymi wybór? 


Szczoteczka do zębów jest rzeczą, bez której dokładna pielęgnacja jamy ustnej byłaby niemożliwa. Dzięki niej pozbywamy się płytki nazębnej i resztek pokarmu stanowiącego pożywkę dla bakterii. Tym samym zapobiegamy próchnicy oraz zachowujemy świeży oddech. Na rynku dostępne są różne wersje szczoteczek. Najpopularniejsza i najtańsza jest szczoteczka manualna. Można ją kupić praktycznie wszędzie. W drogerii, markecie, aptece czy małym sklepiku osiedlowym. 
Dostępna jest w różnych kolorach i kształtach. Przy wyborze tej szczoteczki istotna jest twardość włosia. Tutaj rozróżniamy miękkie, średnie i twarde. Szczoteczka jest prosta w obsłudze. Wystarczy nałożyć na nią odrobinę pasty i szorować zęby wprawiając ją w ruch siłą mięśni. Trzeba wiedzieć, że bardzo ważna jest technika szczotkowania. 
Na co dzień się nad tym nie zastanawiamy. Myjemy i już. Jednak od tego, jak je umyjemy, zależy ich kondycja.


Ze względu na wykonywane ruchy wyróżnia się dwie techniki. Pierwsza tzw. okrężna. Trzymając szczoteczkę prostopadle do linii zębów, wykonujemy okrężne ruchy. Druga technika to wymiatanie. Szczoteczkę ustawiamy pod kątem 45 stopni i wykonujemy małe, okrężne ruchy tuż przy dziąsłach, a następnie wymiatające od dziąseł ku koronie zębów. Takie ruchy obrotowo-wymiatające, pomagają usunąć osad i resztki pożywienia z przestrzeni międzyzębowych i miejsc przy dziąsłach. 
Szczoteczka manualna, choć tania i ogólnie dostępna jest najmniej precyzyjna. Duża, nieruchoma główka nie dociera wszędzie. Ponadto musimy się dobrze przyłożyć i napracować, by oczyścić każdy ząb. Większość z nas niestety nie robi tego dokładnie. Czyścimy zęby szybko i zbyt krótko. Wykonując ruchy przód-tył, lewa-prawa nawet nie myślimy o 5-krotnym powtórzeniu ich w jednym miejscu. Często też dociskamy za mocno szczoteczkę do powierzchni zęba. Doprowadzamy w ten sposób do uszkodzeń szkliwa i dziąseł. Szczoteczka manualna jest dobra, ale pod warunkiem, że czyścimy zęby długo i bardzo dokładnie.


Zdecydowanie lepsza i precyzyjniejsza jest szczoteczka elektryczna. Jej mała i okrągła główka wykonuje ruchy rotacyjne i działa w zależności od modelu z prędkością kilku do kilkudziesięciu tysięcy obrotów na minutę. Szczoteczka wyposażona jest w akumulator, który po wyczerpaniu musimy naładować. Tańsze wersje są na wymienną baterię. Taka szczoteczka najczęściej ma różne końcówki, które można odczepić od tzw. korpusu, gdzie mieści się silniczek. Dobieramy je do potrzeb naszych zębów i dziąseł. Dzięki wymianie końcówek cała rodzina może korzystać z jednej szczoteczki. 


Tak jak w przypadku szczoteczki manualnej i tutaj mamy duży wybór kolorów i kształtów. Mechanizm działania dla wszystkich szczoteczek elektrycznych jest taki sam. Różnią się one dodatkowymi funkcjami. W zależności od modelu i ceny może być wyposażona w timer, czyli pracować przez określony czas lub dodatkowo posiadać kontrolę nacisku. Jeśli zbyt mocno dociskamy szczoteczkę do zębów, zaczyna ona świecić np. na czerwono. Istnieją modele wyposażone w Bluetooth. Dzięki niemu i zainstalowanej odpowiedniej aplikacji na smartfonie możemy na bieżąco śledzić proces szczotkowania zębów. Jeśli pominiemy jakieś miejsce lub zbyt krótko będziemy czyścić, zostaniemy o tym poinformowani. Szczoteczka elektryczna zdecydowanie lepiej niż manualna czyści nasze zęby i przestrzenie między nimi. Szybkie obroty główki pozwalają na skuteczne usunięcie płytki nazębnej i resztek pokarmu. Mniej się napracujemy, a efekt jest o wiele lepszy niż przy szczoteczce manualnej.

Trzecią i obecnie najnowocześniejszą oraz najskuteczniejszą jest szczoteczka soniczna. Zastosowana w niej technologia zdecydowanie wyróżnia ją na tle pozostałych szczoteczek. Nie ma tutaj ruchu obrotowego a wymiatająco-pulsacyjny. Drgania i emitowane przez szczoteczkę fale dźwiękowe sprawiają, że powstają mikrobąbelki (połączenie wody, pasty i powietrza), które dokładnie czyszczą nawet trudno dostępne miejsca, do których nie dosięga włosie szczoteczki.
To urządzenie jest idealnym rozwiązaniem dla zabieganych osób oraz dzieci, które zazwyczaj nie potrafią prawidłowo czyścić zębów. Szczoteczka soniczna dba również o dziąsła. Sprawdzi się u osób mających wrażliwe zęby czy odsłonięte szyjki zębowe. Główka szczoteczki sonicznej przypomina tradycyjną, jednak tak jak w przypadku elektrycznej jest wymienna i możemy dobrać ją do swoich potrzeb.
Żeby wyczyścić zęby wystarczy ją włączyć, a następnie stopniowo przesuwać po ich powierzchni. Można powiedzieć, że szczoteczka wykonuje za nas całą pracę, bo nie musimy nią manewrować tak jak szczoteczką manualną.
Dobra szczoteczka soniczna kosztuje kilkaset złotych, ale dostępne są też modele za kilkanaście złotych. Tańsze szczoteczki są mniejsze i zazwyczaj dedykowane podróżującym osobom. Zasilane są wymiennymi bateriami. Dzięki szczoteczce sonicznej nie tylko dokładnie usuniemy płytkę nazębną i resztki pokarmu, ale też pozbędziemy się kamienia, większości przebarwień i rozjaśnimy zęby. 
Ta nowoczesna szczoteczka daje nam gwarancję dokładnie umytych zębów. Do tego jest delikatniejsza od manualnej i elektrycznej, nie drażni dziąseł ani nie ściera szkliwa. 
Droższe modele szczoteczek sonicznych są wyposażone w dodatkowe funkcje oraz Bluetooth. Dzięki temu możemy korzystać z aplikacji pomagającej sprawdzić, czy na pewno wyczyściliśmy wszystkie zęby. Jeśli robimy coś źle, aplikacja podpowiada, jak to poprawić.


Nitkowanie, szczotkowanie, oczyszczanie języka a na końcu płukanie odpowiednim płynem, tak powinna wyglądać prawidłowa higiena jamy ustnej. Czyszczenie zębów szczoteczką jest bardzo ważne. Dzięki tej czynności usuwamy resztki pokarmów z przestrzeni międzyzębowych oraz płytkę nazębną z ich powierzchni. Zapobiegamy rozwojowi próchnicy, chorobom dziąseł i zapewniamy sobie świeży oddech. Na rynku dostępnych jest wiele szczoteczek, zarówno manualnych, jak i elektrycznych. Uważam, że nie warto oszczędzać na tej rzeczy, bo przecież używamy jej kilka razy dziennie. Ja stawiam na szczoteczkę soniczną, bo jest najdokładniejsza i jednocześnie najdelikatniejsza dla zębów i dziąseł. Niezależnie od tego, jaką szczoteczkę wybierzecie, pamiętajcie, żeby czyścić nią zęby przez co najmniej 2 minuty i najlepiej po każdym posiłku.  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentując, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych, które są wykorzystywane między innymi do analizy statystyk poprzez Google Analytics.
Blog nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w plikach cookies

Copyright © TestowaniaczaR , Blogger