7/24/2018

Walcz o swoje! - pomoc w uzyskaniu odszkodowania

Często  docierają do nas informacje o wypadkach, gdzie wśród poszkodowanych są zarówno dorośli, jak i dzieci. Słyszymy o kolizjach na drodze i o śmiertelnych zdarzeniach. O tym, że jakiś szaleniec z olbrzymią prędkością wjeżdża w auto rodziny jadącej na urlop, albo o pieszym potraconym na przejściu. Latem częste są też wypadki w rolnictwie czy budownictwie. Mamy świadomość istnienia takich sytuacji i słysząc o nich, współczujemy poszkodowanym. Myślimy, oby nas to nie spotkało. Niestety życie pisze różne scenariusze i to my, w każdej chwili możemy trafić na rozpędzone auto, pośliznąć się na rozlanym oleju na stacji lub na nieodśnieżonym chodniku. Oczywiście nikomu tego nie życzę. Warto jednak wiedzieć, że w takiej sytuacji należy się nam odszkodowanie. Jak więc walczyć o swoje? 


Najlepiej jest się ubezpieczyć. Jednak to nie daje gwarancji, że gdy stanie się nam coś złego ubezpieczyciel od razu zasypie nas górą pieniędzy. Uzyskanie odszkodowania wiąże się z załatwianiem wielu formalności, zbieraniem dokumentów, opinii etc. Wyobraźcie sobie, jak trudno jest przejść taką batalię z towarzystwem ubezpieczeniowym, ZUS-em czy KRUS-em, gdy jesteśmy w szoku, mamy uszkodzenia ciała lub jesteśmy pogrążeni w rozpaczy po stracie bliskiej osoby. Dobrze, jeśli ktoś z bliskich nam pomoże, ale w sytuacji, gdy nie mamy na kogo liczyć, warto zwrócić się do specjalistów.
Do dyspozycji mamy kancelarie, które pomagają uzyskać odszkodowanie. Doświadczeni pracownicy przeanalizują naszą sprawę, pomogą zgromadzić dokumenty, wystosować pismo do Towarzystwa Ubezpieczeniowego czy nawet odwołać się od negatywnej decyzji. Otrzymamy wsparcie na każdym etapie naszej sprawy oraz darmową analizę. Ważne jest, że nie musimy uiszczać wstępnych opłat. Kwestie finansowe są załatwiane po pozytywnym zakończeniu sprawy.


Najczęstsze sytuacje, kiedy możemy ubiegać się o odszkodowanie to:
- wypadek komunikacyjny. Kiedy jesteśmy poszkodowanym kierowcą, pasażerem, rowerzystą, pieszym,  a także pasażerem pociągu, autobusu, tramwaju. O odszkodowanie mogą się starać również bliscy ofiar wypadków śmiertelnych. Odszkodowanie uzyskujemy z OC sprawcy wypadku. 
Warto wiedzieć, że przy wypadku komunikacyjnym oprócz odszkodowania możemy starać się również o zwrot kosztów za leczenie i rehabilitację oraz o zadośćuczynienie. 
- wypadek przy pracy. W takiej sytuacji staramy się o odszkodowanie z ZUS. Możliwe jest też uzyskanie zadośćuczynienia od pracodawcy. 
- wypadek w rolnictwie. Tutaj odszkodowanie dochodzone jest z ubezpieczenia OC rolników. Pokrywa ono szkody powstałe w gospodarstwie rolnym oraz przy pracach rolniczych, wyrządzone przez rolnika, osoby pozostające oraz pracujące w gospodarstwie. 
- upadek w sklepie lub na chodniku. Możemy dochodzić odszkodowania, gdy pośliznęliśmy się na mokrej podłodze lub nieodśnieżonym chodniku. Również wtedy, gdy podłoga czy chodnik miały dziury, czy wystawały płyty itp. Tutaj mamy prawo do odszkodowania z własnej polisy lub OC właściciela terenu, na którym doszło do nieszczęśliwego wypadku. 
- błąd medyczny. Jeśli podczas pobytu w szpitalu doznaliśmy uszczerbku na zdrowiu, nieprawidłowo przeprowadzono operację lub błędnie nas zdiagnozowano, co przyczyniło się do powikłań i komplikacji, wówczas możemy starać się o odszkodowanie, zadośćuczynienie, zwrot kosztów leczenia i rehabilitacji, a nawet wypłaty comiesięcznej renty. 
- szkoda majątkowa. Odszkodowanie z tytułu uszkodzenia pojazdu podczas wypadku, zalania lub pożaru mieszkania itp. 


Zajęci codziennymi sprawami nie zastanawiamy się, co będzie, gdy ulegniemy wypadkowi. Zapewne nie dopuszczamy do siebie tej myśli. Jednak takie sytuacje mogą nastąpić w każdej chwili i musimy być na to przygotowani. Ważne jest, by wtedy walczyć o swoje, czyli pieniądze, które dadzą nam komfort życia i pomogą powrócić do zdrowia. Jeśli mamy wystarczająco dużo siły i wiedzy możemy sami ubiegać się o odszkodowanie. Warto jednak wiedzieć, że istnieją kancelarie odszkodowawcze, które kompleksowo zajmą się naszą sprawą. 
Na koniec jeszcze jedna ważna informacja. Jeśli mamy do czynienia z kolizją drogową, która jest wykroczeniem mamy prawo dochodzenia odszkodowania do 3 lat od wydarzenia, natomiast w przypadku, gdy wypadek stanowi przestępstwo, okres ten wydłuża się do 20 lat. 

1 komentarz:

Komentując, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych, które są wykorzystywane między innymi do analizy statystyk poprzez Google Analytics.
Blog nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w plikach cookies

Copyright © TestowaniaczaR , Blogger