7/10/2018

Obcokrajowiec kontra urząd - zezwolenie na pobyt czasowy

Każdego dnia na ulicy, w sklepie czy autobusie możemy usłyszeć rozmowy prowadzone w obcym języku. Nie powinno nas to dziwić, przecież żyjemy w centrum Europy i każdy może odwiedzić nasz kraj. Najczęściej obcokrajowcy spoza Unii Europejskiej przybywają do Polski, żeby studiować lub pracować. Niezależnie od tego, jak długi ma być pobyt, niezbędna jest jego legalizacja. Jeśli jest to okres do 3 miesięcy, wystarczy wiza i paszport. Gdy ten czas się wydłuża, potrzebne jest zezwolenie na pobyt czasowy lub stały. Żeby je uzyskać, należy udać się do odpowiedniego Urzędu Wojewódzkiego i złożyć wniosek. Proste? Niestety, nie dla każdego. Jak tego dokonać, gdy na przykład słabo zna się język, a wypełnianie wielu formularzy przyprawia o zawrót głowy?

W obcym kraju.

Z pomocą przychodzą profesjonalne firmy, które pomagają sprawnie załatwić wszelkie formalności związane zarówno z pobytem w Polsce, jak i uzyskaniem obywatelstwa. 
Cudzoziemiec chcący legalnie przebywać w Polsce przez okres dłuższy niż 3 miesiące musi uzyskać zezwolenie na pobyt czasowy. Jest ono wydawane maksymalnie na 3 lata. 
Kto może ubiegać się o takie zezwolenie? Obcokrajowiec, który chce w Polsce pracować, uczyć się, prowadzić działalność gospodarczą, jest małżonkiem polskiego obywatela albo dzieckiem cudzoziemca, prowadzi badania naukowe lub odbywa kurs szkoleniowy. Oczywiście istnieją również inne, indywidualne okoliczności, dla których wydaje się takie zezwolenie.

Zezwolenie na pobyt czasowy

Składając wniosek, należy dokładnie udokumentować powód swojego pobytu w Polsce. Od cudzoziemca ubiegającego się o zezwolenie pobierane są odciski palców, które widoczne są później na Karcie Pobytu Czasowego. Jest również opłata skarbowa, bo jak to w życiu bywa, nie ma nic za darmo. Za zezwolenie na pobyt czasowy pobierane jest 340 zł, a jeśli w grę wchodzi pozwolenie na pracę, należy zapłacić 440 zł. Do tego dochodzi 50 zł za wydanie karty pobytu. Następnie trzeba uzbroić się w cierpliwość, ponieważ na jej wydanie urząd ma 30 dni. Czasem okres ten może się wydłużyć. 
Co znajduje się na karcie? Są tam informacje dotyczące osoby, na którą został wystawiony dokument: imię, nazwisko, data urodzenia, płeć, wzrost, obywatelstwo, informacja, w jakim celu została wydana itd. Karta wraz z ważnym paszportem uprawnia cudzoziemca do legalnego przebywania na terenie Polski. Ponadto można z nią przekraczać granicę bez konieczności posiadania wizy.

Zezwolenie na pobyt czasowy

Jak widzicie, żeby obcokrajowiec mógł legalnie przebywać w naszym kraju, musi się trochę nagimnastykować. Formalności, mnóstwo dokumentów i biegania. Nie jeden z nas doświadczył „przyjemności” załatwiania sprawy w urzędzie. Nie jest to łatwe. Wymaga dużo czasu i cierpliwości. Firma Visa and Work pomaga cudzoziemcom gładko przejść przez cały ten proces. Dzięki temu osoba ubiegająca się o zezwolenie na pobyt czasowy lub chcąca załatwić inne urzędowe sprawy w naszym kraju czuje się pewnie, bo wie, co ma robić. Taka pomoc jest bardzo cenna, zwłaszcza gdy jest się daleko od domu i rodziny.

1 komentarz:

  1. Ja uważam że dobrze, że jest takie prawo, że zagraniczni muszą mieć zezwolenie by przebywać w Polsce! Pozdrawiam i zapraszam do siebie .

    OdpowiedzUsuń

Komentując, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych, które są wykorzystywane między innymi do analizy statystyk poprzez Google Analytics.
Blog nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w plikach cookies

Copyright © TestowaniaczaR , Blogger