5/28/2018

Jak przygotować auto do podróży?/Zakup nowych tarcz hamulcowych

Zbliżają się wakacje. Dla wielu z nas jest to czas urlopu. W zależności od zasobu portfela wybieramy różne formy wypoczynku, od zagranicznych wycieczek po wyjazd do rodziny na wieś. Jeśli zamierzamy podróżować samochodem, przed wybraniem się w drogę warto zrobić jego przegląd. Ważne, by zabrać się do tego odpowiednio wcześnie, dzięki temu, jeśli wykryjemy poważną usterkę, będziemy mieli czas na jej naprawę. Gdy nie znamy się na mechanice, najbezpieczniej jest oddać samochód do sprawdzonego zakładu. Sami natomiast możemy sprawdzić poziomy płynów, stan bieżnika opon oraz czy jest w nich odpowiednie ciśnienie. Na co jeszcze zwrócić uwagę? Tego dowiecie się w dalszej części wpisu. Zapraszam. 

Podczas długiej podróży na pewno będziemy korzystać z klimatyzacji. Przed wyjazdem warto więc zrobić jej przegląd, sprawdzić filtr, a czasem odgrzybić. Dzięki temu będziemy oddychać  pozbawionym szkodliwych zanieczyszczeń powietrzem. 
Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Moim zdaniem na czystość auta, szczególnie w środku. Uważam, że o wiele przyjemniejsza jest podróż, gdy wokół nas nie fruwają papierki, okruszki i inne resztki jedzenia. Ważna jest też organizacja przestrzeni. Walizki i duże torby umieśćmy w bagażniku tam, gdzie jest ich miejsce. Przy sobie zostawmy niewielką torebkę z niezbędnymi rzeczami tj. picie, chusteczki, okulary czy mała przekąska. 
Wszystkie wymienione wyżej czynności są istotne podczas przygotowań do podróży autem, ale jest jedna rzecz, która jest najważniejsza. Jest to sprawny układ hamulcowy. Przed wyjazdem koniecznie musimy sprawdzić stan klocków i tarcz hamulcowych. Najłatwiej w tym celu udać się do mechanika. Jeśli okaże się, że są zużyte, niezwłocznie musimy je wymienić.


Większość warsztatów przy wymianie oferuje swoje części. Z doświadczenia wiem, że w takiej sytuacji usługa będzie kosztowała o wiele więcej, niż byśmy te części kupili sami. 
Na szczęście w dobie internetu bez wychodzenia z domu możemy zakupić odpowiednie tarcze hamulcowe. Podczas takich zakupów warto zwrócić uwagę nie tylko na cenę, ale też na markę produktu. Nie kupujmy podejrzanie tanich części. Pamiętajmy, że tarcze hamulcowe są bardzo eksploatowane. Podczas hamowania narażane są na tarcie i przegrzewanie, dlatego muszą być wykonane z solidnego materiału. Pamiętajmy, że tarcze wymieniamy parami. Jeśli problem pojawił się z jedną tarczą, dla bezpieczeństwa wymieńmy też drugą. Na jednej osi montujmy tarcze od jednego producenta, mamy wtedy gwarancję, że te części będą równomiernie się zużywały. 

Doga do Nowego Stawu

Kupując nowe tarcze, dobierzmy do nich odpowiednie klocki hamulcowe. Obie części muszą ze sobą niezawodnie współpracować. Od nich zależy nasze bezpieczeństwo na drodze. Podczas wymiany tarcz i klocków zwróćcie uwagę na stan wężyków z płynem hamulcowym. Stare i popękane mogą doprowadzić do wycieku płynu, co spowoduje nieprawidłowe działanie hamulców. 


Większość sklepów internetowych służy pomocą specjalistów, więc jeśli będziecie mieli problem z wyborem odpowiednich tarcz hamulcowych, nie bójcie się zadawać pytań. 
Gdy otrzymacie przesyłkę, warto dokładnie przyjrzeć się jej zawartości. Należy sprawdzić, czy tarcze nie mają mankamentów. Jeśli zauważycie zadziory, chropowatą powierzchnię lub wady odlewnicze, zgłoście to sprzedawcy. 


Dobrze przygotowane auto daje nam komfort i bezpieczeństwo w podróży. Pamiętajmy jednak, że nawet sprawny samochód może czasem zawieść i musimy być na to przygotowani. Nie zapominajmy więc o ubezpieczeniu i dokumentach pojazdu. Należy też uważać z prędkością i dostosować ją do warunków panujących na drodze. Niech nas nie kusi prosta droga przez las, bo nie wiadomo czy za chwilę nie wyskoczy nam przed maskę łoś lub dzik. Nie spieszmy się, przecież w końcu i tak dotrzemy na miejsce. Szerokiej drogi. 

4 komentarze:

 1. Przydatny poradnik, odpowiednie przygotowanie auta przed podróżą jest bardzo ważne dla bezpieczeństwa

  OdpowiedzUsuń
 2. To faktycznie bardzo ważny temat, by przed podróżą dokładnie przygotować auto na drogę. Trzeba czuć się komfortowo i bezpiecznie :)

  buziaki!
  teddyandcrumb.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. I własnie to jest rozsądek !! zawsze trzeba pamiętać o tym, aby nasze auto było bezpieczne w trakcie jazdy.

  OdpowiedzUsuń
 4. Dobrze że mi przypomniałaś o tarczach przed wyjazdem ja to zwykle o tym zapominam ;) Mąż mi zamówił komplet z klockami delph na necie i teraz tylko umówić się na wymianę w warsztacie. Na ostatnią chwilę ale może jeszcze mnie gdzieś wcisną bo jedziemy nad morze 350 km w jedną stronę ;)

  OdpowiedzUsuń

Komentując, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych, które są wykorzystywane między innymi do analizy statystyk poprzez Google Analytics.
Blog nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w plikach cookies

Copyright © TestowaniaczaR , Blogger