9/06/2016

,,Bajka o Krasnoludkach i inne bajki”

Witam, dziś chcę Wam opowiedzieć o książeczce pt:,,Bajka o Krasnoludkach i inne bajki''. Jest to jedna z 30 książeczek serii Bajki do poduszki - gwiazdy czytają, wydawnictwa MARTEL. Zawiera ona 3 bajki, które bardzo przypadły mojemu dziecku do gustu. Codziennie muszę przeczytać choć jedną z nich :) Piękne ilustracje i przystępny tekst sprawiają, że synek z chęcią przenosi się w magiczny świat bajek. Zapraszam.

,,Weź do ręki książkę pełną bajek, baśni. 
Przenieś się z nami w świat wyobraźni. 
Znajdziesz tu ciekawych opowieści wiele. 
A każdy bohater będzie przyjacielem. 
Zostanie przy Tobie by odgonić duszki. 
Zbierz więc całą kolekcję bajek do poduszki.''


W książeczce znajdziemy 3 bajki: 


,,Bajka o Krasnoludkach” opowiada o skromnej dziewczynie, której dobroć i szczere serce dostrzegły nawet małe ludziki. Dziewczyna pomagała w codziennych obowiązkach dwojgu staruszkom, aż pewnego dnia otrzymuje list. Krasnoludki proszą w nim, aby dziewczyna została matką chrzestną nowo narodzonego krasnoludka. Dziewczyna waha się, ale za namową staruszki rusza do tajemniczego świata małych ludzików. Droga wiedzie korytarzami ciemnej jaskini, gdzie skrzydlaty nietoperz atakuje jednego z krasnoludków. Dziewczyna ratuje małego brodacza i razem szczęśliwie docierają do wielkiej sali, gdzie odbywają się chrzciny. Spotyka tam małe dzieciątko
w złotej kołysce, króla i jego poddanych. Dziewczyna je, tańczy i dobrze się bawi w otoczeniu krasnali. Uczta trwa 3 dni. Nie wie jednak, że w świecie ludzi w tym czasie upłynęło aż 3 lata.
W końcu postanawia wracać do domu. Od krasnoludków otrzymuje worek pełen złotych dukatów. Jak się skończyła historia skromnej dziewczyny? Co zastała w domu po 3 latach nieobecności? Tego dowiecie się z książeczki :) Zdradzę Wam tylko, że bajka kończy się dobrze. 


,,Ali Baba i czterdziestu rozbójników”. Tę bajkę znają chyba wszyscy.  Biedny i pracowity Ali Baba codziennie jeździ na swoim osiołku w góry, gdzie ścina drzewa. Zebrane drewno sprzedaje i w ten sposób utrzymuje się ze swoją żoną. Pewnego dnia pracując w górach, widzi jak banda 40 zbójców chowa w jaskini zdobyte łupy. Wejście do jaskini otwiera się na hasło ,,Sezamie, otwórz się!''. Kiedy zbójcy opuszczają jaskinię, Ali Baba zasłyszanym wcześniej hasłem, otwiera jaskinię pełną skarbów. Bierze kilka worków kosztowności i zawozi do swojego domu. Tam opowiada żonie, co znalazł
w górach i prosi ją, by nikomu nic nie mówiła. Jednak żona Ali Baby oczarowana skarbem pragnie sprawdzić, ile ważą kosztowności. Pożycza wagę od bogatego Kasima, który jest bratem Ali Baby. Sprytny Kasim smaruje wagę woskiem, by zobaczyć co takiego będzie na niej ważone. Kiedy żona Ali Baby oddaje wagę, nie zauważa, że jeden pieniążek przykleił się do dna. Dzięki temu chciwy Kasim dowiaduje się o jaskini pełnej złota. 
Co zrobi Ali Baba i jego brat? Jak zareagują groźni zbójcy? Tego dowiecie się z książeczki.


Na szczęście historia Ali Baby i jego żony również kończy się pomyślnie.


Trzecia bajka jest o Bałwanku ze śniegu, który stoi na podwórku. Lubi on mróz i wiatr, natomiast ciepłe promienie słońca nazywa ,,uprzykrzonym czymś”. Stojąc na podwórku, ogląda bawiące się dzieci. Marzy o tym, by móc biegać tak jak one. Niestety nie potrafi zrobić kroku. Na podwórku 
w budzie obok mieszka pies. Zwierzak opowiada bałwankowi swoją historię. Kiedy to był małym, 
słodkim szczeniakiem i mieszkał w domu na pluszowym fotelu. Wszyscy go kochali i całowali. Kiedy urósł i przestał być uroczym szczeniaczkiem, został oddany dla gospodyni. Mieszkał
w kąciku dla służby, przy ciepłym piecu. Pewnego dnia, kiedy ugryzł służącego w nogę, został psem podwórzowym. Od tego czasu mieszka w budzie, uwiązany na łańcuchu. Pies uważa się za starego
i doświadczonego. Przeżył i wie dużo, dlatego ostrzega bałwanka, że pewnego dnia, kiedy przyjdzie wiosna, zniknie on w promieniach słońca. Bałwanek ma marzenie, chce przytulić się do gorącego pieca, o którym opowiadał pies. Zwierzak mówi bałwankowi, że takie spotkanie nie jest najlepszym pomysłem.  Jak skończy się historia bałwanka? Sprawdźcie sami.Do książki dołączona jest płyta CD z nagraniami bajek czytanych przez: Olgę Bończyk, Darię Widawską oraz Macieja Jachowskiego. To świetne rozwiązanie, szczególnie dla rodziców. Płyta przychodzi mi z pomocą, kiedy jestem zmęczona i nie mam siły czytać książeczki. Wówczas włączam płytę. Synek bierze książeczkę i przytula się do mnie. Razem słuchamy bajek, oglądając kolorowe ilustracje.


Książeczka posiada grubą, twardą oprawę. Strony są ze śliskiego papieru, bardzo dobrej jakości. 
Solidnie wykonana, dobrze zszyta nie oprze się małym rączkom. Czytamy ją codziennie i nadal wygląda jak nowa.Trzy bajki, każda z morałem. Mój synek jest jeszcze zbyt mały, by mógł sam wyciągać wnioski
z przeczytanych historii. Staram się jednak, po każdej bajce w prosty sposób przekazać dziecku jej sens. Teraz bardziej interesują go obrazki. Pokazując paluszkiem, nazywa poszczególne postaci
i rzeczy. Ładnie kartkuje strony i po swojemu opowiada każdą z bajek. Jak już wspomniałam, po książeczkę chętnie sięgamy. Synek najbardziej lubi przygody Ali Baby. Już mamy upatrzone inne bajki z tej serii, które chętnie poznamy. 
Książeczka kosztuje 14,90 zł. Jej wymiary to 16/16 cm.
Polecam. 

5 komentarzy:

 1. Książeczka wygląda naprawdę świetnie :) Idealne bajki dla dziecka :) Śliczne obrazki, więc nie dziwię się, że Twój synek jest nimi bardzo zainteresowany :) To naprawdę świetne, że czytasz synkowi :) Czytanie zawsze procentuje w przyszłości :)

  https://z-igly-widly.blogspot.com/

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 2. Mój mały miał wcześniej taką fazę na książki że rano kazał wertować wszystkie, a trochę ich było, zarówno wieczorem czynność była powtarzana, aż praktycznie nauczyłam się niektórych na pamięć ;) Teraz coś ten zapał ustał, ale mam nadzieję że jeszcze powróci, bo ja osobiście lubię książki i mam nadzieję że mały też będzie podchodził do nich z sentymentem ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Wszystkie książeczki dla dzieci są piękne, ja raczej zwracam uwagę na jej treść- przekaz, często spotykam się z myśleniem, że wszystkie bajki są odpowiednie dla dzieci, otóż nie ! - również spotkałam się z bajkami, które zadziwiają nawet dorosłego ich przekazem.
  Powyższe wydanie jest piękne, kolorowe i znane (przynajmniej mi) bajki. Uwielbiam bajki o tematyce zimowej, mają w sobie ten wyjątkowy, magiczny urok.
  Pozdrawiam
  matkapolka89.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. jak byłam mała kochałam takie bajki jak mi czytali :0 ale o bałwanku nie słyszałam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Kochana zostałaś nominowana do LBA, więcej szczegółów u mnie w najnowszym poście :)

  OdpowiedzUsuń

Komentując, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych, które są wykorzystywane między innymi do analizy statystyk poprzez Google Analytics.
Blog nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w plikach cookies

Copyright © TestowaniaczaR , Blogger